About Lakshmi

At Lakshmi Tantra Massage Temple you will meet passionate tantric yogis who want to bring the ancient wisdom of tantra to all modern people who are ready for this profound experience through tantric massages, experiential seminars and courses.

we have been operating since 2010

The history of Lakshmi

Our vision

We founded the Lakshmi Tantra Massage Temple in 2010 with a bold idea to bring something new to Prague that was not so common at that time. From the beginning we had a clear vision – to offer a traditional approach to tantra massage that would be both unique and enriching for our clients.

How it started

“At the time, we didn’t know what the real interest in our massages would be. We were pioneers in the field of tantra massages in Prague, so we were in a state of uncertainty,” recalls one of the founders of the salon. “But it was this uncertainty that gave us the motivation and determination to bring the best to our work.”

What unites us

We shared a love for tantra massage and believed that this ancient art could provide people with a deeper and more harmonious connection to their own body and soul. Our goal was to create a space where clients can have a unique experience that is connected to relaxation, developing their own eroticism and discovering inner balance.

Our story

The beginnings were not easy, but with dedication and a firm belief in the quality of our work, we gradually overcame all obstacles. “I remember how we worked every day to perfect our techniques, strengthen our team of massage therapists and create an environment that promoted peace and well-being,” says one of the founders. “And soon we began to reap the rewards of our labor – satisfied and loyal clients who were happy to return to us.”

Present

Today, Lakshmi Tantra Massage Temple is a recognized and respected place for tantra massage in Prague. “We are proud of what we have achieved and are grateful for everyone who trusts us and comes back for another unique experience,” adds the founder.

What makes us special?

Spiritual overlap

All our masseurs perform special tantric techniques before his arrival and after his departure. This keeps them in constant harmony and brings a spiritual overlay to the time spent with the client.

continuous learning

Our massage therapists attend the same international tantra course and practice tantra in their daily lives. In addition, the masseurs are constantly developing their massage skills through regular massage sessions.

Exclusive know-how

Tantric massages are performed exclusively with full control of erotic energies. Thanks to this, you may experience tantric orgasms for the first time in your life without losing energy!

We massage with love

All of our massage therapists perform authentic Tantric massage with love, enthusiasm and sensitivity, attuned to the clients and the deep needs of their soul.

Náš tým

Všichni naši maséři a masérky absolvují stejný mezinárodní kurz tantry. Kontinuálně se rozvíjí skrze pravidelné týdenní semináře a odpovídající každodenní osobní praxi práce s energií. Každý z nich navíc absolvoval osobní výuku tantrických masáží i několikaletý akreditovaný kurz v Dánsku zaměřený na tantrické nauky. Z těchto důvodů nejsou rozdíly mezi nimi dané různou kvalifikací až tak markantní v porovnání s jinými tantrickými salóny.

Přesto chápeme, že každá masérka či masér má svou unikátní energii. Proto Vám v případě Vašeho zájmu rádi zašleme jejich fotografie. Fotografie posíláme z toho důvodu, že podle nás o člověku řeknou více než slova. Klient se skrze ně na dané maséry a masérky může do nějaké míry naladit a zjistit, zda vnímá, že mají nějaké společné afinity. Obecně se ale dá říci, že tantrická masáž je díky své transcendentní povaze unikátní prožitek, který se nedá jednoduše předem odhadnout pomocí toho či onoho faktoru, důležité je důvěřovat a učinit si vlastní osobní zkušenost.

Prostory Lakshmi

Náš chrám tantrických masáží nabízí příjemnou a posvátnou atmosféru. V Lakshmi se budete cítit jako v oáze klidu a mystéria, kde budete moci zapomenout na své každodenní starosti a ponořit se do kouzla přítomného okamžiku, kam vás neomylně zavedou vaše smysly. Nahlédněte k nám skrze fotogalerii.

„… cítil jsem ohromnou záplavu citlivosti, ženské rafinovanosti a vnímavosti…“

- klient Lakshmi